Břišní tyfus

Břišní tyfus

Břišní tyfus je vážné střevní a horečnaté onemocnění, které vyvolává bakterie Salmonella enterica typhi.

Břišní tyfus se řadí mezi tzv. nemoci špinavých rukou. Přenáší se fekálně-orální cestou. Kontaminované a nedostatečně  tepelně zpracované potraviny a voda jsou zdroji k epidemii břišního tyfu. Nejčastěji se vyskytuje v oblastech se sníženými hygienickými návyky (Asie, Afrika, Jižní Amerika). V minulosti byl nejvíc rozšířen zejména v období válek.

Prevence břišního tyfu: hygienické návyky, protiepidemiologická opatření. Cestovatelé by měli v rizikových oblastech pít pouze balenou vodu. Při vycestování do krajin s nízkou hygienickou úrovní se doporučuje očkování.

Břišní tyfus - příznaky

bolest hlavy, horečka, snížená chuť k jídlu, zimnice, zácpa, nepravidelná srdeční činnost, kašel, zvětšení jater, průjem, zarudlá kůže, černá stolice, vypadávání vlasů, dušnostČlánky na téma Břišní tyfus


Adresář

Břišní tyfus ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Břišní tyfus

Píšeme jinde
  • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

    Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

    Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

  • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

    Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

    Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku